Răspuns:
Explicație pas cu pas:
57 x 180 l = 10260 l lapte de vaca intr-o luna
135 x 9 l = 1215 l lapte de oaie intr-o luna
248 x 23 oua = 5704 oua intr-o luna
10260 x 2 lei = 10520 lei obtine pe laptele de vaca intr-o luna
1215 x 6 lei = 7290 lei obtine pe laptele de oaie intr-o luna
5704 x 1 leu = 5704 lei obtine pe oua intr-o luna
10520 lei + 7290 lei + 5704 lei = 23514 lei obtine pe luna
23514 lei : 10 = 2351,4 lei da unui ingrijitor salariu
23514 lei - 2351,4 lei = 21162,6 lei ii raman intr-o luna
1 an = 12 luni
21162,6 lei x 12 = 253951,2 lei obtine intr-un an