Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
M = costul unui metru de mătase
P = costul unui metru de pânză
M = 7P
5M + 4P = 390
5*7P + 4P = 390
35P + 4P = 390
39P = 390
P = 390 : 39 = 10 lei costă 1 m de pânză
M = 7*10 = 70 lei costă 1 m de mătase
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
M = costul unui metru de mătase
P = costul unui metru de pânză
M = 7P
5M + 4P = 390
5*7P + 4P = 390
35P + 4P = 390
39P = 390
P = 390 : 39 = 10 lei costă 1 m de pânză
M = 7*10 = 70 lei costă 1 m de mătase