Răspuns:
a) 45 lei
b) 1 kg ceapa-3 lei
1 kg cartofi-2 lei
Explicație pas cu pas:
2 kg ceapa.............5 kg cartofi........16 lei ×3
6 kg ceapa.............4 kg cartofi.......26 lei
6 kg ceapa.............15 kg cartofi......48 lei
6 kg ceapa.............4 kg cartofi........26 lei
-.............………………..11 kg cartofi........22 lei
1.Cat costa 1 kg de cartofi?
22:11=2(lei)
2.Cat costa 5 kg de cartofi?
2×5=10(lei)
3.Cat costa 2 kg de ceapa?
16-10=6(lei)
4.Cat costa 1 kg de ceapa?
6:2=3(lei)
a) (2×2×3)+(5×2×2)+(6:2×3)+(4:2×2)=
=(4×3)+(10×2)+(3×3)+(2×2)=
=12+20+9+4=45(lei)
b) 1 kg ceapa- 3 lei
1 kg cartofi- 2 lei