👤

Ana cumpără 2 kg de ceapă şi 5 kg de cartofi, plătind pentru cumpărături 16 lei. Lara cumpără cu acelaşi preţ 6 kg de ceapă şi 4 kg de cartofi și plăteşte 26 de lei.
a. Știind că Dana doreşte să cumpere ceapă și cartofi o cantitate de 2 ori mai mare decât Ana şi, în plus, jumătate din cantitatea cumpărată de Lara, aflați câte kilograme din fiecare categorie de legume cumpără Dana şi ce sumă plăteşte pentru acestea.
b. Află prețul unui kilogram de ceapă și prețul unui kilogram de cartofi.
va rog ajutati ma repedeee!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

a) 45 lei

b) 1 kg ceapa-3 lei

1 kg cartofi-2 lei

Explicație pas cu pas:

2 kg ceapa.............5 kg cartofi........16 lei ×3

6 kg ceapa.............4 kg cartofi.......26 lei

6 kg ceapa.............15 kg cartofi......48 lei

6 kg ceapa.............4 kg cartofi........26 lei

-.............………………..11 kg cartofi........22 lei

1.Cat costa 1 kg de cartofi?

22:11=2(lei)

2.Cat costa 5 kg de cartofi?

2×5=10(lei)

3.Cat costa 2 kg de ceapa?

16-10=6(lei)

4.Cat costa 1 kg de ceapa?

6:2=3(lei)

a) (2×2×3)+(5×2×2)+(6:2×3)+(4:2×2)=

=(4×3)+(10×2)+(3×3)+(2×2)=

=12+20+9+4=45(lei)

b) 1 kg ceapa- 3 lei

1 kg cartofi- 2 lei