Explicație pas cu pas:
pachet de 5kg cu pretul de 140 lei
=> 1kg de detergent costă: 140÷5 = 28 lei/kg
pachet de 2kg cu pretul de 66 lei
=> 1kg de detergent costă: 66÷2 = 33 lei/kg
=> 28 < 33
Cumpărătorii chibzuiți optează pentru pachete de 5kg deoarece prețul unui kg de detergent din aceste pachete este mai mic decât prețul unui kg de detergent din pachetele de 2 kg.