Răspuns :
5kg pere….40 lei
1kg pere….40:5=8 lei
1kg pere… 8 lei
x kg pere….72 lei
x kg pere….72:8=9=> 9 kg pere… 72 lei
1kg pere….40:5=8 lei
1kg pere… 8 lei
x kg pere….72 lei
x kg pere….72:8=9=> 9 kg pere… 72 lei
Explicație pas cu pas:
Cât costă 1kg de pere?
40:5=8 lei
Cate kg de pere costă 72 lei?
72:8=9 kg
Răspuns: 9 kg pere costă 72 lei