Alec a cumparat mere la pretul de 2,72 lei pe kg si la pretul de 3,50 lei pe kg . Calculati cate kg de mere au fost la 3,50 lei kg si cate la 2,75 lei kg , daca Alec a cumparat 50 kg de mere si a platit 160 lei . AJUTOR ! URGENT !!! dau coroana
a=mere la 2,75 lei/kg b=mere la 3,50 lei/kg a+b=50 ⇒ b=50-a 2,75a+3,5b=160 2,75a+3,5(50-a)=160 2,75a+175-3,5a=160 0,75a=15 a=20 kg cu pretul de 2,75 lei/kg b=50-20=30 kg cu pretul de 3,50 lei/kg