Răspuns :
25*60secunde=1500secunde
2ore=120minute 120*60=7200secunde
3 ore=180 minute 180*60=10800secunde 15*60=900secunde 10800+900=11700secunde
55*60=3300secunde
1 ora=60 minute 60*60=3600secunde 12 minute=12*60 secunde=720 secunde 3600secunde+720secunde=4320secunde
4 ore=240 minute 240 minute=240*60=14400secunde 50 minute=50*60=3000secunde 14400secunde+300secunde=14700 secunde
Problema 2: 120secunde=2 minute (120:6=2 minute)
3*60=180 minute
600 secunde=600:60=10 minte
4200 secunde=4200:60=70 minute
5 ore=5*60=300minute 300minute+6minute=306minute
10 ore=10*60=600 minute 600minute+10 minute=610 minute
a)25min=1.500secunde
2h=7.200secunde
3h=10.800secunde
15min=900secunde
55min=3.300secunde
1h12min=4.320secunde
4h50min=17.400secunde
b)120secunde =2minute
3h=180minute
600secunde=10minute
4200secunde=70 min
5 ore6min=306minute
10ore10 min610 minute
2h=7.200secunde
3h=10.800secunde
15min=900secunde
55min=3.300secunde
1h12min=4.320secunde
4h50min=17.400secunde
b)120secunde =2minute
3h=180minute
600secunde=10minute
4200secunde=70 min
5 ore6min=306minute
10ore10 min610 minute