Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Bananele cumparate au costat :
4 x 6 =24 lei
2 kg mere costa cat 1 kg portocale ,deci echivalam merele cu portocale si avem 3+1=4 kg portocale
48lei - 24 lei = 24 lei au costat merele + portocalele
24 : 4 =6 lei / kg portocale
6 : 2 = 3 lei / kg mere
5 kg mere costa : 5 x 3 = 15 lei
5 kg portocale costa : 5 x 6 = 30 lei
5 kg banane costa : 5 x 6 = 30 lei