Explicație pas cu pas:
1. un magazin vinde papadii si lalele
5 papadii+ 7 lalele costa 120 de lei
o papadie costa de 3 ori mai mult decat o lalea
cat costa o lalea?cat costa o papadie?
5•p+7•L=120
p=3L
5•3L+7L=120
15L+7L=120
22L=120
L=5,4 lei
p=L•3
p=16,2 lei
Nu stiu daca au dat bine in imagine numerele
2. O cofetarie vinde inghetata si prajituri.6 inghetate si 6 praji costa 99 de lei. 6 inghetate si 3 praji costa 75 de lei.Cat costa inghetata?Cat costa prajitura?
inghetata = a ;prajotura=b
6a+6b=99| =>>3b=99-75=24 b=24/3=6 lei
6a+3b=75|
6a+6b=99 /:6
a+b=16,5
a+6=16,5 =>a=10,5