Pentru a atinge viteza de regim, pornind din repaus pe un drum orizontal, un camion ese supus un timp t=10 s unei forte de tractiune F=6kN care efectueaza, in acest timp, lucrul mecanic L=600kJ. Sa se calculeze acceleratia imprimata camionului.
L=Fd⇒d=L/F, d distanta parcursa de camion in timpul t=10 s d=[tex] \frac{1}{2} a t^{2} [/tex]⇒a=[tex] \frac{2d}{ t^{2} } [/tex] d=[tex] \frac{2L}{F t^{2} } [/tex] d=[tex] \frac{2x600x 10^{3} }{6x 10^{3} 100} [/tex]= 2 m/s