Răspuns :
Răspuns: 600lei
Explicație pas cu pas:
120% .........................828 lei
100%............................ x lei
x = 828×100:120 = 690 lei este costul obiectului dupa prima creștere de preț
115% ...................... 690 lei
100%.......................x lei
x = 690 ×100 :115 = 600 lei este prețul inițial al obiectului .