Maria şi Petru intenţionează să prepare un chec cu mere. Pentru aceasta, ei au nevoie de x grame de făină, y grame de zahăr, p ouă, m kg de mere, z ml delapte. Preţul unui kg de făină este px lei, al unui kg de zahăr py lei; kilogramulde mere costă pm lei, litrul de lapte costă pz lei, ouăle costă pp lei/bucata. Scrieţiun program care calculează şi afişează pe ecran preţul checului.