Răspuns :
Răspuns:
36,8 lei
Explicație pas cu pas:
reducerea, pe kg, pentru fiecare produs este:
25% la mere, cu prețul de 1 leu/kg
m×25% = 1×25% = 0,25 lei
50% la banane, cu prețul de 6 lei/kg
b×50% = 6×50% = 3 lei
75% la căpșuni, cu prețul de720 lei/kg
c×75% = 20×75% = 15 lei
Radu a economisit reducerea de la fiecare produs:
dacă a cumpărat 2 kg din fiecare
2×(0,25 + 3 + 15) = 2×18,25 = 36,5 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg de mere= 2x4=8lei
Reducerea este 25% adica un sfert din 8 lei= 8:4=2 lei
2kg de banane =2x6=12 lei
reducerea este 50% adica jumatate din 12 lei=12:2=6 lei
2kg de capsuni =2x20=40 lei
reducerea este 75% adica 3/4 din 40=40*3/4=30 lei
reducerea este 30+6+2=38 de lei