Răspuns :
Răspuns:
21 lei
Explicație pas cu pas:
4 kg........12 lei
1kg............12:4=3 lei
7kg............7x3=21 lei
Răspuns:
Bună!
_____________
4kg de mere .................. 12 lei
7kg de mere .................. x lei
Regula de 3 simplă:
4/7 = 12/x
x= 7×12/4
x= 84/4
x= 21 lei
Sper că te-am ajutat! Succes!