Răspuns:
2 kg lămâi........ 5 kg mere....... 30,20 lei | × 3
6 kg lămâi........ 3 kg mere ....... 45 lei
6 kg lămâi....... 15 kg mere....... 90,6 lei
6 kg lămâi....... 3 kg mere ...... 45 lei
_______________________________
/ 12 kg mere ....... 45,6 lei
1 kg mere = 45,6 : 12
1 kg mere = 3,8 lei
înlocuim în prima relație din datele problemei și obținem :
2 kg lămâi...... 5 × 3,8 lei ........ 30,20 lei
2 kg lămâi....... 19 lei ........ 30,20 lei
2 kg lămâi = 30,20 lei - 19 lei
2 kg lămâi = 11,2 lei
1 kg lămâi = 11,2 : 2
1 kg lămâi = 5,6 lei
a)
Nu este posibil ca un kg de lămâi să coste 7,60 lei , fiindcă costă 5,6 lei
b)
3 kg lămâi + 4 kg mere = 32 lei
( 3 × 5,6 ) + ( 4 × 3,8 ) = 32 lei
16,8 + 15,2 = 32 lei