👤

Un automobil se deplaseaza cu viteza de 120km pe ora pe distanta de 6km .încât timp a parcurs cei 6 km vaarooogggg dau coroana rapid ​

Răspuns :

Răspuns:

3 min

Explicație:

timpul = distanta / viteza

t = 6 km / 120 km/h = 0,05 h  sau 3 min

Răspuns:

Explicație:

[tex]\red{\bf Formula:~~\boxed{\bf V = \dfrac{d}{t} }}[/tex]

V → viteza

d → distanța

t → timpul

[tex]\bf V = 120 ~km/h = \dfrac{120~\cdot 1000~m}{3600 ~s} = \dfrac{100~m}{3~s}[/tex]

[tex]\bf d = 6~km = 6\cdot 1000=6000 ~m[/tex]

[tex]\bf \dfrac{100~m}{3~s} = \dfrac{6000~m}{t} \Rightarrow t = \dfrac{60\not00~\not m\cdot 3~s}{1\not00~\not m} \Rightarrow \red{\underline{t = 180 ~s}}[/tex]

Sau timpul poți să îl mai exprimi și în minute

180 s : 60 = 3 minute