👤

3. Pentru 3 l de benzină s-a plătit suma de 1350 lei. Câți lei vor costa 4 l de benzină?
vă rog răspuns!! <3​


Răspuns :

Răspuns:

metoda reducerii la unitate:

1350:3=450 lei un l de benzina

450l *4=1800 lei patru l de benzina

Aiza

Răspuns:

Aflăm cat costa un l de benzina:

1350: 3= 450 lei

Apoi inmultim cu 4:

450×4=1800 lei

Sper ca te-am ajutat!! <33