👤
Dianaakouch
a fost răspuns

o papusa si un robotel costa 21 lei, iar 3 papusi si 4 robotei de acelasi fel, costa 76 de lei costul fiecarui produs va fi:



dau coroana! ​


Răspuns :

Vexy

Răspuns:

x= 8 lei (costa o papusa)

y= 13 lei (costa un robotel)

Explicație pas cu pas:

x=pretul unei papusi

y=pretul unui robotel

[tex]\left \{ {{x+y=21} \atop {3x+4y=76}} \right. \\\\\left \{ {{4x+4y=21*4=84} \atop {3x+4y=76}} \right. \\...................... (-) \\4x-3x+4y-4y=84-76=8\\\boxed{x=8 lei}\\y+8=21\\y=21-8=13\\\boxed{y=13lei}[/tex]

Explicație pas cu pas:

3p.......4r.....76lei

1p....1r....21lei/×3

3p....4r... 76 lei/-

3p....3r....63lei

1p......1r.....21lei

1p....13lei

1p=21-13=8 lei

spor