👤
a fost răspuns

dau coroană

rezolvați prin metoda comparației va roggggg mult AJUTAȚIMA
rezolvați punctele a,b,c,și d​


Dau Coroană Rezolvați Prin Metoda Comparației Va Roggggg Mult AJUTAȚIMArezolvați Punctele Abcși D class=

Răspuns :

Răspuns:

a)3franzele costă 9lei

o franzela costă 3 lei

5 pâine costă 20 lei

o pâine costă 4 lei

b)4 sticle de suc costă 20 lei

o sticlă de suc costă 5 lei

4 sticle de apă costă 8 lei

o sticlă de apă costă 2 lei

c)

2kg de zahăr costă 6lei

1kg de zahar costă 3lei

9 sticle de ulei costă 54 lei

o sticlă de ulei costă 6 lei

d)

5 caiete costă 10 lei

1 caiet costă 2 lei

un penar costă 12 lei