danait cum fac????
dau 5 stele!
![Danait Cum Facdau 5 Stele class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d2d/a0022e8649732d046194b139f297f97f.jpg)
Răspuns:
5 kg mere............17,5 lei
7,5 kg mere...............x
-------------------------------------
x=7,5×17,5:5=26,25 lei
sau
cati lei costa 1 kg de mere?
17,5:5=3,5 lei
cati lei costa 7,5 kg mere?
3,5×7,5=26,25 lei
0,(1)=1/9
1 muncitor..........1/9 lucrare
3 muncitori............x
----------------------------
x=3×1/9=3/9=1/3 lucrare
sau
1/9+1/9+1/9=3/9=1/3