Răspuns :
Răspuns:
9 lei
Explicație pas cu pas:
Reducerea la unitate:
Dacă 10 cornete costă 30 lei
atunci 1 cornet costă x lei
x = 30:10 = 3 lei
Ancuța mai cumpără 3 cornete.
Asta înseamnă 3 × 3 lei = 9 lei
Întrebări:
Cât costă un cornet? - costă 3 lei
Cît costă 3 cornete? - 9 lei.