Compune o problemă după imagine, astfel încât să se rezolve prin două. Scrie rezolvarea.
![Compune O Problemă După Imagine Astfel Încât Să Se Rezolve Prin Două Scrie Rezolvarea class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d94/1dc9c1d31a5254c579a1bc7e04ae7d13.jpg)
Răspuns:
O pastă de dinți costă 12 lei și o periuță de dinți de 3 ori mai puțin. Cât costă o periuță de dinți? Cât costă amândouă în total?
12:3=4 lei (o periuță)
4+12=16 lei (total)
Sper că te-am ajutat!
Corniță?
Răspuns:
O pastă de dinţi costă 12 lei , iar o periuţă de dinţi de 3 ori mai puţin . Cat coasta ambele obiecte ?
Explicație pas cu pas:
(Rezolvarea problemei)
1) 12:3=4(lei)- costa periuţa de dinţi
2)12+4= 16(lei)- în totala
Răspuns : 16 lei în total