Răspuns:
Explicație:
20 L Cl2
react. cu 11,2 L H2
V in exces
masa de HCl
xL 11,2L y
Cl2 + H2 = 2 HCl
22,4 L 22,4 L 2.22,4 L
x= 11,2 . 22,4 : 22,4 = 11,2 L Cl2 consumat in reactie
Deci clorul este in exces ----> 20 - 11,2= 8,8 L Cl2 in exces
y= 11,2 . 2 . 22,4 : 22,4 = 22,4 L HCl
n= 22,4 L : 22,4 l/moli= 1mol HCl
m= n : M
MHCl= 1 + 35,5=36,5------> 36,5 g/moli
m= 1mol. 36,5g/moli= 36,5 g HCl