Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg rosii .... 3 kg cartofi ... 16 lei
4 kg rosii .... 2 kg cartofi ... 24 lei I:2 ⇒ 2 kg rosii .... 1 kg cartofi ... 12 lei
2 kg rosii .... 3 kg cartofi ... 16 lei
2 kg rosii .... 1 kg cartofi ... 12 lei S cadem din prima relatie pe a 2a ⇒2 kg cartofi = 16-12=4lei ⇒1 kg cartofi=2 lei ⇒2 kg rosii =10 lei
1 kg rosii =5 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2kg rosii ...............................3 kg cartofi ..........................16 lei l x4
4 kg rosii ..............................2 kg cartofi...........................24 lei lx2
-
8kg rosii ................................12 kg cartofi ........................64 lei
8 kg rosii ................................4 kg cartofi ........................48 lei
-
12-4=8 kg cartofi
64-48=16 lei (costa 8 kg cartofi)
16:8= 2 lei (costa un kg cartofi)
-
3x2=6 lei (costa 3 kg cartofi)
16-6=10 lei (costa 2 kg de rosii)
10:2= 5 lei (costa un kg de rosii)