👤

Doua kilograme de roșii și trei kilograme de cartofi costă, împreună, 16 lei. Patru kilograme de roșii și două kilograme de cartofi, de același fel, costă 24 lei.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg rosii .... 3 kg cartofi  ... 16 lei

4  kg rosii .... 2 kg cartofi  ... 24 lei I:2  ⇒ 2 kg rosii .... 1 kg cartofi  ... 12 lei

2 kg rosii .... 3 kg cartofi  ... 16 lei

2 kg rosii .... 1 kg cartofi  ... 12 lei S cadem din prima relatie pe a 2a  ⇒2 kg cartofi = 16-12=4lei  ⇒1 kg cartofi=2 lei  ⇒2 kg rosii =10 lei    

1 kg rosii =5 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2kg rosii ...............................3 kg cartofi ..........................16 lei l x4

4 kg rosii ..............................2 kg cartofi...........................24 lei lx2

-

8kg rosii ................................12 kg cartofi ........................64 lei

8 kg rosii ................................4 kg cartofi ........................48 lei

-

12-4=8 kg cartofi

64-48=16 lei (costa 8 kg cartofi)

16:8= 2 lei     (costa un kg cartofi)

-

3x2=6 lei (costa 3 kg cartofi)

16-6=10 lei (costa 2 kg de rosii)

10:2= 5 lei (costa un kg de rosii)