a) suma a 2 nr este 40.Daca al doilea nr este mai mare cu 10 decat ptimul care sunt numerele?
40-10=30
30:2=15 primul nr
15+10=25 al doilea nr.
proba
25+15=40
b).suma e trei nr consective este 303.afla nr.
303-1-2=300
300:3=100 primul nr
100+1=101 al doilea nr
100+2=102 al treilea nr
proba
100+101+102=303
c) în doua coșuri sunt mere.În al doilea cos sunt de 3 ori mai multe mere plus cate sunt in primul cos. ,diferenta de mere dintre cele doua coșuri este de 18.afla cate mere sunt în cele 2 coșuri.
18 :3=6 mere sunt în primul cos
6+18=24 mere sunt în al doilea
24-6=18(diferenta)
d).suma a 3 nr consecutive pare este 336.care sunt numerele?
a
b+2
c+2+2
336-2-2-2=330
330:3=110 primul nr
110+2=112 al doilea nr
110+2+2=114 al treilea nr
proba 110+112+114=336