Răspuns: 2 lei costă înghețata
Explicație pas cu pas:
2 / 3 din 18 = 18 : 3 × 2 = 12 lei → a cheltuit Pavel pentru caiete
18 - 12 = 6 lei → restul pe care îl primește
2 / 3 din 6 = 6 : 3 × 2 = 4 lei → a cheltuit Pavel pentru pix
6 - 4 = 2 lei → costă înghețata