Bodealumi840 Bodealumi840 24-02-2022 Matematică a fost răspuns 5 Dragoș și Daria fac cumpărături de același fel. Dragoș cumpără 2 kg de mere și 5 kg de pere, plătind 26 lei. Daria cumpără 6 kg de mere și 7 kg de pere, plătind 46 lei. Cât costă un kg de mere? Dar un kg de pere?vă rog ajutati-mă!