Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 kg capsuni ......................36 lei
1 kg capsuni .....................36:4=9 lei
9 kg capsuni .....................9x9= 81 lei
Explicație pas cu pas:
împărțim
36:4=9(un kilogram)
9x9=81(kilograme)
Răspuns:81 de lei costă 9 kg de căpșuni