metoda comparatiei dau coroanaaaa urgenttttt
![Metoda Comparatiei Dau Coroanaaaa Urgenttttt class=](https://ro-static.z-dn.net/files/de2/8fae0c240d5b92ca67f86a8bf14ee169.jpg)
Răspuns:
Ana:2 cornuri.....3 gogosi...42 lei×2
Matei:1corn...6 gogosi...39 lei
Ana:4 cornuri...6 gogosi...84 lei
Matei:1 corn...6 gogosi...39 lei
1.Cate cornuri sunt in plus?
4-1=3
2.Cati lei costa 3 cornuri?
84-39=45
3.Cati lei costa un corn?
45÷3=15
4.Cati lei costa 4 cornuri?
15×4=60
5.Cati lei costa 6 gogosi?
84-60=24
6.Cati lei costa o gogoasa?
24:6=4