Răspuns:
1 ) Câți lei a plătit în total pe ceapă ?
26 + 34 = 60 lei
2) Câți lei costă un kg de ceapă ?
60 : 30 = 2 lei
3 ) Câte kg de ceapă avea primul sac ?
26 : 2 = 13 kg ceapă
4) Câte kg de ceapă avea al doilea sac?
34 : 2 = 17 kg
5 ) Câți lei costă 5 kg de ceapă ?
5 × 2 = 10 lei