Răspuns:
4 kg mere............6 kg pere................46 lei/x3
6 kg mere............5 kg pere................49 lei/x2
Dupa inmultire vom avea:
12 kg mere..............18 kg pere...............138 lei
12 kg mere...............10 kg pere..............98 lei
Scadem din prima linie pe a doua:
18 kg pere-10 kg pere=138-98
8 kg pere=40 lei
1 kg pere=40:8=5 lei
Inlocuim in prima linie:
4 kg mere + 6x5=46 lei
4 kg mere=46-30
4 kg mere=16 lei/:4
1 kg mere = 4 lei
Explicație pas cu pas: