👤
a fost răspuns

1. Citește problema, continuă extragerea și așezarea datelor, apoi rezolvă. Pentru cantina unei grădinițe s-au cumpărat într-o zi 4 tarte cu vişine şi 10 minitorturi cu ciocolatá s-au plătit în total 132 de lei. În altă zi, s-au cumpărat 9 tarte cu vişine şi 10 minitorturi cu ciocolar de același fel, pentru care s-au plătit 172 de lei. Află cât costă fiecare produs. 4 tarte ...... 10 minitorturi .... .... 132 lei vă rog să mă ajuți tema ​