Răspuns: 2 lei costă un kilogram de mere
Explicație pas cu pas:
Cât a plătit pentru 7 kg de portocale ?
7 kg × 6 lei kilogramul = 42 lei a platit pe portocale
Câți lei i-a rămas maimei pentru a cumpăra mere ?
60 lei - 42 lei = 18 lei i-a rămas mamei pentru a cumpăra mere
Câți lei costă un kilogram de mere ?
18 lei : 9 kilograme = 2 lei costă un kilogram de mere
==pav38==