Răspuns :
4kg rosii----------3kg castraveti-----------30lei
dacă 1kg de rosii este mai scump de 3 ori decât 1kg castraveti 4kg rosii înlocuim cu 4×3 kg castraveti
12kg castraveti-------3kg rosii-------------30lei
adunam 12kg castraveti cu 3 kg castraveti adică 15 kg castraveti costa 30 lei
acum împărțim 30 la 15 și obținem cât costa un kg castraveti adică 2 lei costa 1kg de castraveti
acum facem 2×3 și aflam cât costa un kg de rosii adică 6 lei
sper ca te-am ajutat
spor la teme