Răspuns:
2 kg mere......5 kg pere.........26 lei | × 3
6 kg mere......7 kg pere..........46 lei
6 kg mere........15 kg pere.........78 lei
6 kg mere....... 7 kg pere..........46 lei
______________________________
/ 8 kg pere.........32 lei
32 : 8 = 4 lei un kg pere
înlocuim în
2 kg mere........... 5 kg pere × 4 lei...........26 lei
2 kg mere............. 20 lei ..........................26 lei
26 - 20 = 6 lei costă 2 kg mere
6 : 2 = 3 lei un kg mere
R : 3 lei un kg mere
4 lei un kg pere