Explicație pas cu pas:
...
30 kg de mere.........20 kg de struguri........230 lei X2
20kg de mere..........40 kg de struguri......340 lei
60 kg de mere.........40 kg de struguri......460 lei
20 kg de mere.........40kg de struguri......340 lei
460 lei-340 lei =120 lei
120÷40=3 lei(1 kg mere)
20kg + 3 lei 40kg struguri = 340 lei
40kg struguri = 340lei-60 lei =280 lei
280÷40=7 lei (1 kg struguri)