👤

Suma a trei numere este 405 620. Dacă suma primelor două numere
este 263 450, iar a ultimelor două este 279 460, să se afle numerele.


Răspuns :

Scriem:

a+b+c=405 620

a+b = 263450

b+c = 279 460

Ca sa aflam a vom scadea suma tuturor numerelor - suma ultimelor numere

a=405 620 - 279 460=126160

c=405 620 - 263 450 =142 170

b = 405620 - ( 126160 + 142 170) = 137290

Salut!

a+b+c=405.620

a+b=263.450

b+c=279.460

a=405.620-279.460

a=126.160

b=263.450-126.160

b=137.290

c=279.460-137.290

c=142.170

a=126.160

b=126.160

c=142.170

Spor la teme!