Răspuns :
Răspuns:
2 kg mere______5kg pere______26 lei |×3
6kg mere_______7 kg pere_____46lei
_________________________________
6kg mere_______15kg pere_____78 lei
6kg mere_______7 kg pere_____46lei
__________________________________
/______________15-7=8kg pere___78-46=32 lei
32:8=4 lei un kg pere
5×4=20 lei 5 kg pere
26-20=6 lei 2 kg mere
6:2=3 lei un kg mere
Răspuns:
Un kg de mere costa 3 lei, iar un kg de pere 4 lei.
Explicație pas cu pas:
m-pret mere
p-pret pere
2m+5p=26
6m+7p=46
Scadem pe a doua din prima
4m+2p=20(:2)
2m+p=10
p=10-2m
Înlocuim in prima relație
2m+50-10m=26
8m=24
m=3 lei
p=10-6
p=4 lei