👤

doua caiete de matematica si doua caiete de desen costa 12 lei ,iar doua caiete de matematica si trei de desen costa cu doi lei mai mult. Va rog sunt la ore ,
Trebuie cu metoda comparatiei VA ROGGG


Răspuns :

Răspuns:

2 ma______2 des___costa 12 lei

2 mat_____3des____ costa 12+2lei

le scădem

0________+1 des______14-12=2

un caiet de desen =2lei

2mat. 12-2×2=12-4=8 lei

=>1 caiet mat=8:2=4lei