Răspuns:
❤
3,5 kg de carne 48,8 lei
1.Cat costa 14,5 kg de carne?
2.Cate kgilograme de carne se pot cumpăra cu 160 de lei?
Rezolvare
1.Cat costa 1 kg de carne?
44,8/3,5=12,8 lei
Cat costă 14,5 kg de carne?
12,8•14,5=185,6 lei
2.Câte kilograme de carne se pot cumpăra cu 160 de lei?
160/12,8=12,5 kg
Răspuns:12,8 kg de carne
Succes!❤
Coroana dacă vrei plissss!❤