👤
313CtRo
a fost răspuns

Va rog exercitiul 3!!!

Va Rog Exercitiul 3 class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Rezistenta electrica a unui conductor este

R = rezistivitatea x lungimea conductorului : sectiune

(rezistivitatea se noteaza cu ρ, si nu e densitate !!!)

ρ = R S : L

      R = rezistenta electrica = 58 Ω

      L = 2 m

      S = π x raza ² =  π x ( 0,1 x 10⁻³ )² =  3,14 x 10⁻⁸ m²

         diametrul firului = 0,2 mm, raza = 0,1 mm

ρ = 58 Ω x 3,14 x 10⁻⁸ m² : 2 m = 9,106 x 10⁻⁷ Ωm