Răspuns:
2 kg mere....5 kg pere.....26 lei |×3
6 kg mere.....7 kg pere......46 lei
-----------------------------------------------
6 kg mere....15 kg pere.....78 lei
6 kg mere......7 kg pere.....46 lei
__________________________
/ 8p=32=>p=32:8=>p=4 lei costă un kilogram de pere
6m+15·4=78
6m=78-60=>m=18:6=>m=3 lei costă un kilogram de mere