👤
Putinarecioare
a fost răspuns

La 200 ml de apă sau adăugat 50 g de clorură de sodiu.Determină concentrația procentuală a soluției obținute.
Se dă:​


Răspuns :

Răspuns:  concentratie = 20%

Explicație:

concentratia unei solutii se calculeaza cu o formula simpla :

concentratia = masa dizolvata x 100 : masa solutiei  

c = md x 100 : ms

     md = masa dizolvata = clorura de sodiu = 50 grame

     ms = masa solutie =  masa de apa + masa de sare

               masa de apa = densitate x volum

                                         densitate = 1 g /cm³ = 1 g /ml

                                          volum = 200 ml = 200 cm³

               masa de apa = ρV = 1 g /cm³ x 200 cm³ = 200 g

          masa solutie = 200 g apa + 50 g sare = 250 g solutie

c = md x 100 : ms = 50 x 100 : 250 = 20%

md=50g clorura
ms=200ml apa
mS=250g
———————
c=?
__________
c=md/mS•100
50/250•100
0,2•100
20%