GabiCuDoiB GabiCuDoiB 26-01-2022 Matematică a fost răspuns 2. Rezolvați problema prin metoda reducerii la unitate: Pentru 4 kg de mere și 3 kg de prune s-a achitat 72 lei, iar pentru 8 kg de mere și 5 kg de prune s-a achitat 136 lei. Care este prețul unui kilogram de mere și a unui kilogram de prune?