o persoana cumpără de la un magazin mere in valoare de 45 lei . stiind că prețul unui kg de mere fara TVA este de 2 lei și cota de TVA este de 9% aflați ce cantitate de mere a cumpărat pers respectiva
aflam cat costa un kg de mere cu tva9%•2=0,18 0,18+2=2,18lei este pretul unui kg de mere cu tva aflam cantitatea de mere cumparata: 45:2,18=20 kg si 642g