Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Rezolvare:
1)3×5=15(lei)-3kg de rosi
2)2×3=6(lei)-2kg de castravet
3)2×12=24(lei)-2kg de fasole lata
4)3×6=18(lei)-3kg de capsuni
15+6+24+18=63(lei)-total
Sper ca te-am ajutat
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3kg rosii=3·5=15 lei
2kg castraveti=2·3=6 lei
2 kg fasole lata=2·12=24 lei
2 kg capsuni=3·6=18 lei
Total:15+6+24+18=63 lei