Explicație:
miu,NaOH=40g/mol
niu=m/miu=400/40mol=10mol NaOH
miu,H2SO4=98g/mol
niu=m/miu= 196/98mol= 2mol H2SO4
2mol.............1mol.................1mol
2NaOH + H2SO4----> Na2SO4 + 2H2O
x.......................y......................1mol
x=2mol NaOH dar se dau 10mol, deci exista un exces de 8mol NaOH
Y= 1mol H2SO4 dar se dau 2mol, deci exista un exces de 1mol H2SO4
RANDAMENTUL FATA DE NaOH= 1X100/5=20%.pentru ca din 10mol NaOH s-ar obtine 5mol sare,dar s-a obtinut 1mol
RANDAMENTUL FATA DE H2SO4= 1X100/2= 50%, pentru ca din 2 mol H2SO4 s-ar obtine 2 mol sare dar s-a obtinut 1 mol