Răspuns :
70 : 5 = 14 lei ( costa 1 kg de caise )
14 × 8 = 112 lei ( 8 kg de caise )
sau :
5 kg caise ....... 70 lei
8 kg caise....... x lei
_________________
x = 70 : 5 × 8 = 14 × 8 = 112 lei ( 8 kg caise )
5 kg caise ..... 70 lei
8 kg caise ...... ? lei
5 kg caise ..... 70 lei
1 kg caise = 70 lei : 5
1 kg caise = 14 lei
8 kg caise = 1 kg caise x 8
8 kg caise = 14 lei x 8
8 kg caise = 112 lei