👤
Mari748
a fost răspuns

O albină zboară cu viteza de trei , 5 m/s spre online de floarea-soarelui și ajunge după două minute la ce distanță față de punctul de plecare se afla la lanul?
Am nevoie va rog


Răspuns :

Răspuns:

600

Explicație:

Daca se misca ca 5m/s fiecare sec e 5 m deci 2 minute sunt 120 sec 120 x 5 =600

Pași:

1. Ce avem?

v=3,5m/s

t=2min

2. Ce trebuie să aflăm?

d=?

3. transformări aferente(daca este cazul)

Observăm ca viteza este în m/s, iar timpul în min, deci transformăm timpul în s fiindca este mai ușor

t=2min=2×60=120s

v=d/t, deci d=v*t

d=120*3,5=420m