Răspuns :
https://www.mathema.ro/aritmetica/metoda-reducerii-la-unitate
uite aici un site care te-ar putea ajuta!
Pai daca ai 2 mere care in total costa 2 lei,trebuie sa imparti numarul de mere(in acest exemplu) la pretul merelor(in acest exemplu) sa imi spui daca ai inteles